Czy tradycja dawania prezentów zanika?

Na świcie nie ma chyba człowieka, który nie lubiłby otrzymywać prezentów.
Okazji ku temu jest wiele – święta, urodziny, imieniny, jubileusze i wiele, wiele innych okazji.
Przyjemność sprawia zarówno otrzymywanie prezentów, jak i obdarowywanie nimi innych. Jest to jeden z elementów wielu kultur – swoisty symbol sympatii i radości.

Nawet mały prezent jest zawsze niespodzianką i dobrym pomysłem

Nawet mały prezent jest zawsze niespodzianką i dobrym pomysłem

Zdarza się jednak, że w natłoku codziennych spraw zapominamy o prezentach, brakuje nam czasu na buszowanie po sklepach w celu znalezienie odpowiedniej propozycji lub zwyczajnie obawiamy się, że prezent z różnych powodów okaże się nie trafiony.
Wiele osób wychodzi wręcz z założenia, że we współczesnym świecie zanika tradycja dawania prezentów, stanowiąca poniekąd element współczesnej cywilizacji.

Rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie, przywołując sztandarowy argument, jakim jest szeroko rozumiane zainteresowanie prezentami. Wiele osób traktuje prezenty jako swoisty element świąt czy dopełnienie uroczystości imieninowej, urodzinowej bądź jubileuszowej. Nie brak również innych okazji, by obdarować bliską osobę upominkiem.
Analizując tę kwestię warto zastanowić się, czy warto dawać prezenty i jaka funkcję to rozwiązanie odgrywa we współczesnym świecie?
Możliwości w zakresie wyboru upominków jest bardzo wiele, począwszy od przedmiotów codziennego użytku, poprzez mniej lub bardziej przydatne bibeloty, a na kuponach podarunkowych skończywszy.

Obdarowywanie innych bez wątpienia sprawia przyjemność, tym bardziej, jeśli osoba obdarowana nie kryje radości z otrzymanego prezentu. Często zwykłe słowo „dziękuję” staje się na swój sposób magiczne, sprawiając wiele radości obdarowującemu.
Czasami wystarczy drobny bibelot, by sprawić nieukrywaną radość, a tym samym dać wyraz własnych uczuć czy sympatii dla drugiej osoby.
Wbrew pozorom wartość prezentów nie powinna być mierzona na płaszczyźnie materialnej, w wielu przypadkach drobny, niedrogi upominek sprawia ogromną radość, natomiast bardzo drogi bibelot okazuje się nieużyteczny i zbędny.
Kwestią priorytetową na płaszczyźnie obdarowywania upominkami jest intencja osoby obdarowującej oraz sposób, w jaki prezent zostanie wręczony. Pamiętajmy też, że tradycja dawania prezentów jest od setek lat – szkoda z niej rezygnować i choć raz w roku warto pomyśleć o bliskich i nie tylko tych najmłodszych. Radość na ich twarzach wynagrodzi nam wszystko.

Czy tradycja dawania prezentów może zaniknąć?! W żadnym wypadku! ;)

Czy tradycja dawania prezentów może zaniknąć?! W żadnym wypadku! ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *